četrtek, 12. februar 2015

novo od Electric Sound Products ....ESP..... EC331


GIBSON EXPLORER

prvič so ga gibson izdali leta 1958,poleg kitare flying v. za tisti čas je bila to zelo futuristična oblika.
Prva izdaja je bila zelo neuspešna in so jo prekinili že leta 1963, ampak so ga leta 1976 , začeli ponovno prodajati, saj je takrat nastalo že veliko heavy metal in hard rock bendov, ki so predstavljali zelo veliko tržišče, za prej komericialno neuspešen model.Od takrat pa se je zelo dobro prodajala med haevy in thrash kitaristi, kot je james hetfield
prvič so bili narejeni iz korine , danes pa je to zaščiten les in jih je gibson je zato začel delati iz javorja.
Explorer Korina 1958
tudi druga podjetja izdelujejo explorer style kitare, kot so Dean,ESP in Jackson

 


Fender stratocaster


Fender stratocaster , je legendarna kitara, ki je postavila temelje, na katerih so gradili vse prihodnje kitare. Začela je valovanje, ki se je kot tsunami širil neustavljivo po glasbbeni industriji.
bila je prva kitara z dvema izrezkoma.. aka. rogovoma. Njen grob obris je bil navdihnjen zaradi fenderjevaga prvega modela Telecasterja, a je bila nova, bolj odrasla kitara lažja, imela je tanjši vrat in bolj odzivne in na dinamiko občutljive magnete-pick upe.
 Prvi pomembni glasbenik, ki jo je uporabljal, je bil rock n roll pionir Buddy Holloy - pa tudi instrumentalna zasedba The Shadows je na dveh Stratocastrih gradila svoj stil. Sredi šestdesetih ta kitara ni bila več popularna in skoraj je šla v pozabo, a se je pojavil Jimi Hendrix, ki je na njej zganjal virtuozne umetnije in so vsi kitaristi začeli kupovati Stratocastra.

Od takrat pa vse do danes je njegova pozicija neomajna - z vsakim novim desetletjem postane le še večja legenda. Stratocaster najraje uporabljajo moderni blues kitaristi, komercialisti, redkeje pa metalci (ki imajo predelan model, ki se mu reče SUPERSTRAT - z močnejšimi humbucker magneti) in country zasedbe - ki imajo raje Telecaster. V jazzu se praktično ne uporablja,Boggie kitaristi ga pa imajo radi.
SUPERSTRAT JACKSON :
V osnovi ima Stratocaster dva modela: mapleneck (vrat iz enega kosa javora, prečke montirane direktno nanj), ki ima trši ter ostrejši zvok - in rosewood (na javorov vrat je prilepljena približno pol centimetra debela plast palisandra, na to plast pa montirane prečke), ki ima mehkejši in širši zvok. Na primer Ritchie Blackmore je vedno igral na mapleneck. Mapleneck vratovi so bolj obstojni skozi čas, medtem ko rosewood radi narahlo popokajo zaradi znoja.

Razlikujejo se tudi glave. Modeli iz petdesetih (pogovorno 50's) in šestdesetih let (60's) imajo manjše glave. Modeli 70's pa precej večje in širše. Leo Fender je sam priznal, da je idejo za to glavo dobil, ko je potoval po Slavoniji in je zagledal tamburice.
Stratocaster je najbolj uporabljana kitara vseh časov. Kot je razvidno iz seznama spodaj, so nanjo igrali in še danes igrajo najbolj markantni kitaristi blues ter rock glasbe. Osupljivo je, da to kitaro v izvirnem stanju (brez menjave magnetov) uporablja Yngwie Malmsteen - in to za heavy glasbo.




Stratocaster kitaristi:
Buddy Holly
Jimi Hendrix
Mark Knopfler (Dire Straits)
Eric Bell (Thin Lizzy)
Glenn Tipton (Judas Priest)
Hank Marvin (The Shadows)
John Kelman (The Wimple Winch)
Ritchie Blackmore ( Deep Purple , Rainbow, Blackmore's Night )
Jeff Beck
Eric Clapton
Steuart Smith (trenutno The Eagles)
Jean-Pierre Danel
Adrian Smith (Iron Maiden)
John Frusciante (Red Hot Chili Peppers)
David Gilmour (Pink Floyd)
Buddy Guy
Chris Rea
Tommy Bolin (Deep Purple)
Dave Murray (Iron Maiden)
Stevie Ray Vaughan
Yngwie Malmsteen
Ian D'Sa (Billy Talent)
Rory Gallagher
Billie Joe Armstrong (Green Day)
The Edge (U2)
Eric Johnson
George Harrison
Trevor Rabin (Yes)
Robert Cray
Janick Gers (Iron Maiden)
Jimmy Page (Led Zeppelin)
Mike McCready (Pearl Jam)
Frank Zappa
Gary Moore
Bob Bogle (The Ventures)

sobota, 7. februar 2015

CHAPMAN GUITARS UK.

HIGH END KITARE , ZA NIZKO CENO.

Vodja podjetja je kitarist, pevec in znana youtube osebnost : Rob Chapman (aka Monkey Lord, Chappers)
Precej mlada firma, je nastala leta 2009 in deluje po konceptu kolaborativnega oblikovanja, ki deluje tako, da na spletni strani postavijo anketo, kjer lahko KDOR KOLI glasuje o specifikacijah kitare.
Zaradi tega genijalnega postopka nastajajo kitare,ki so zelo kvalitetne in brez nepomembnih pripomočkov, ki zaradi katerih večja podjeta ponavadi nabijejo ceno nad višino oblakov...
Ker Chapman ne uporabljajo distributorjev, je kljub visoki kvaliteti kitare, cena srednja... za kitaro, na tem nivoju kvalitete bi pri drugih  znamkah mogli odšteti čez 1,2 jurja ampak, ker chapman izloči "middle mana" iz prodaje kitar, so cene pod 600 EUR.

SPLETNA STRAN: http://www.chapmanguitars.co.uk/
ROB CHAPMAN: https://www.youtube.com/user/RobChappers
 




 Kitare:
ML1
ML2
ML3
CAP10(CAPTAIN)
ML1BEA
THE GHOSTFRET(prva izdaja Chapman guitars UK)